Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej
w Wieliczce

Targowisko - przechylona cysterna z tlenem technicznym

Dnia 06.07.2020 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce wpłynęło zgłoszenie o pochylonej cysternie w miejscowości Targowisko.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że podczas wykonywania manewru skrętu w prawo doszło do osunięcia naczepy typu cysterna do przydrożnego rowu. W zbiorniku przewożony był tlen techniczny w ilości 18 000 kg.

Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zabezpieczeniu naczepy przed dalszym obsuwaniem przy pomocy pasa transportowego i wyciągarki pojazdu pożarniczego, przepompowaniu płynnego tlenu do podstawionej przez właściciela cysterny i wyciągnięciu naczepy z przydrożnego rowu.

W działaniach brało udział: JRG Wieliczka, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z JRG 6 Kraków, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego z JRG 2 Kraków, OSP Kłaj, OSP Szarów, OSP Targowisko.
Na miejsce zdarzenia przybyła grupa operacyjna z komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce na czele z zastępcą komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce st. bryg. Markiem Rodakiem.


Opracowanie: mł. bryg. Adam Dębosz
Zdjęcie: OSP Kłaj07-07-2020