Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej
w Wieliczce

Targowisko. Wypadek na autostradzie A4 - autobus uderzył w skarpę

14 stycznia 2019 roku o godzinie 14:47 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce wpłynęło zgłoszenie o wypadku autokaru na autostradzie A4 w miejscowości Targowisko.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że autokar rejsowy relacji Kraków – Tarnów, przewożący łącznie 42 osoby wypadł z jezdni i uderzył w skarpę. Wszyscy podróżujący opuścili pojazd o własnych siłach.
W wyniku zdarzenia poszkodowanych zostało 5 osób. Osoby poszkodowane zostały przetransportowane przez zespoły ratownictwa medycznego do szpitala.

Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeszukaniu wnętrza autobusu pod kątem obecności osób poszkodowanych, zabezpieczeniu autobusu przed przewróceniem się na bok za pomocą pasów transportowych oraz wyznaczeniu i zabezpieczeniu lądowiska dla śmigłowca LPR.
W działaniach ratowniczych, które trwały prawie 4 godziny brało udział 12 zastępów straży pożarnej, policja, ZRM, śmigłowiec LPR oraz autostradowa grupa interwencyjna.
Na miejsce zdarzenia przybył zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej
w Wieliczce wraz z grupą operacyjną.

Opracowanie: kpt. Robert Ulman, mł. kpt. Marcin Musiał
Zdjęcia: Archiwum JRG

15-01-2019