Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej
w Wieliczce

„Mistrzostwa Medyczne i Ratownicze Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP woj. małopolskiego”

12.06.2018 odbyły się Mistrzostwa Medyczne i Ratownicze Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP województwa małopolskiego. W rywalizacji wzięło udział 20 drużyn z Jednostek Ratowniczo - Gaśniczych, w tym reprezentacja Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.
Dla zawodników przygotowano różnego rodzaju zadania. Dotyczyły różnych aspektów ratowniczych.
Jedno zadanie dotyczyło wypadku samochodu dostawczego, który przewoził butle acetylenowe. Jedna z butli zapaliła się, a poszkodowana osoba doznała poparzeń.
Na stawach w Brzegach strażacy ratowali tonącą osobę. W Niepołomicach w stadninie koni doszło do wypadku, podczas którego koń kopnął mężczyznę i konieczna była pomoc dla rannego oraz wsparcie psychologiczne dla świadków zdarzenia.

Każde zadanie oceniane było przez grupę sędziów specjalistów z różnego rodzaju ratownictwa (wodnego, chemicznego, technicznego oraz medycznego) wg specjalnie przygotowanych arkuszy. Zadania przygotowano bardzo realistycznie z wykorzystaniem szerokiej gamy urządzeń pozoracyjnych, manekinów i wolontariuszy.

Mistrzostwa wygrała drużyna z Komendy Powiatowej PSP w Suchej Beskidzkiej. Drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, a trzecie miejsce Komenda Powiatowa PSP w Zakopanem.
Wysoko (tuż za podium) sklasyfikowani zostali strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Wieliczce.

Należy zaznaczyć, iż duże wsparcie przy organizacji mistrzostw uzyskaliśmy od strażaków ochotników z powiatu wielickiego. Serdecznie dziękujemy!

Opracowanie: kpt. Robert Ulman
Zdjęcie: Archiwum JRG13-06-2018