Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej
w Wieliczce

„Mistrzostwa Medyczne i Ratownicze Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP woj. małopolskiego”

Uprzejmie zapraszamy na „Mistrzostwa Medyczne i Ratownicze Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP woj. małopolskiego”, które odbędą się 12 czerwca 2018 r. (wtorek) na terenie powiatu wielickiego. Mistrzostwa doskonale ukazują z jakimi wyzwaniami muszą się zmierzyć strażacy w codziennej służbie.Zapraszamy na plac przy Tężni Solankowej Kopalni Soli „Wieliczka” na godz. 11.00. Tam też przewidziano najwięcej atrakcji z myślą o dzieciach i młodzieży - gry i zabawy (tor przeszkód, wspinanie po skrzynkach, ścianka wspinaczkowa, przejażdżki samochodem elektrycznym) oraz nauka udzielania pierwszej pomocy.

Uroczyste zakończenie i wręczenie nagród odbędzie się około godz.16:00 w Tężni Solankowej Kopalni Soli „Wieliczka”.

Idea mistrzostw ratowniczych dotarła do naszego kraju ponad 15 lat temu z Czech, gdzie organizowano je głownie dla zespołów ratownictwa medycznego. W Polsce początkowo, też głównie brały udział zespoły Pogotowia Ratunkowego, jednak powoli do konkurencji z nimi dołączały załogi z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Taka forma ćwiczeń jest doskonałym sprawdzianem umiejętności zespołów ratowniczych.
W zawodach startują 5 osobowe załogi strażaków reprezentujące wszystkie 19 Komend Państwowej Straży Pożarnej z naszego województwa i Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie. Dla zawodników przygotowano różnego rodzaju zadania. Dotyczą one różnych aspektów ratowniczych. W poprzednich latach należało wydobyć poszkodowanego przygniecionego przez samochód, odciąć pręt przebijający jamę brzuszną, reanimować dorosłego z wykorzystaniem defibrylatora, prowadzić działania gaśnicze i ewakuację poszkodowanych podczas pożaru domu itp.. Zadania przewidziane na ten rok są utajnione do chwili rozpoczęcia zawodów.
Każde zadanie oceniane jest przez grupę sędziów specjalistów z różnego rodzaju ratownictwa (wodnego, wysokościowego, chemicznego, technicznego oraz medycznego) wg specjalnie przygotowanych arkuszy. Zadania przygotowane są bardzo realistycznie z wykorzystaniem szerokiej gamy urządzeń pozoracyjnych, manekinów i wolontariuszy. Duże wsparcie w organizacji Mistrzostw mamy ze strony strażaków ochotników.

Więcej informacji:
st.kpt. Leszek Kasiński
tel.: 530 840 740

Zamieścił: kpt. Robert Ulman
Zdjęcie: Archiwum JRG08-06-2018