Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej
w Wieliczce

Pożar budynku mieszkalnego, samochodu i motocykla w Wieliczce.

14.05.2018 roku o godzinie 7:19, Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce, przyjęło zgłoszenie pożarze samochodu osobowego i motocykla przed budynkiem mieszkalnym.
Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania (SKKP) zadysponował 2 zastępy gaśnicze z JRG Wieliczka,
zastępy gaśnicze z OSP Wieliczka, OSP Czarnochowice i grupę operacyjną z KP PSP Wieliczka.
W trakcie dojazdu do miejsca zdarzenia dyżurny SKKP otrzymywał także informacje, o pożarze 4 kondygnacyjnego budynku, w którym mogą znajdować się ludzie.
Dodatkowo zadysponowano podnośnik z JRG Wieliczka.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar samochodu osobowego, motocykla, elewacji budynku mieszkalnego i wejścia do tegoż budynku .
Przeprowadzając rozpoznanie bojem natychmiast przystąpiono do gaszenia pożaru samochodu prądem gaśniczym piany w natarciu. Drugi prąd wody podano na płonącą elewację budynku.
Z otrzymanych informacji od właściciela budynku wynikało że wewnątrz budynku mogą znajdować się 3 osoby. Niedługo potem z budynku wyszła jedna osoba o własnych siłach . Po rozpoznaniu właściwym stwierdzono brak pożaru wewnątrz budynku, 2 osoby na 2 kondygnacji budynku - przytomne, stabilne, nie mogą opuścić budynku ze względu na duże zadymienie.
Kierujący Działaniami Ratowniczymi podjął szybką decyzję o ewakuacji osób z 2 kondygnacji nadziemnej przy użyciu drabiny słupkowej z asekuracją ratowników.
Pożar został szybko ugaszony i po ewakuacji ludzi, sprawdzeniu budynku stwierdzono lokalizację zagrożenia.
Następnie po ponownym sprawdzeniu, przewietrzeniu budynku i przekazaniu miejsca zdarzenia wrócono do koszar.
Po raz kolejny szybka interwencja wielickich strażaków pozwoliła na błyskawiczne ugaszenie pożaru w jego początkowej fazie, zapobiegając w ten sposób być może tragedii.
Na uwagę zasługuje także dyspozycyjność jednostek OSP, których szybkie przybycie na miejsce zdarzenia
pozwoliło na jednoczesne prowadzenie działań gaśniczych, ewakuacyjnych od pierwszych chwil zdarzenia.

Opracował: kpt. Chmura D.
Zdjęcia : archiwum JRG Wieliczka14-05-2018