Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej
w Wieliczce

Kilka słonecznych dni i około 100 pożarów traw.

Wystarczyło zaledwie kilka dni dodatnich temperatur oraz słonecznej pogody żeby Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce odnotowało blisko 100 zgłoszeń związanych z pożarami traw. Strażacy z JRG Wieliczka w ciągu ostatnich dwóch tygodni brali udział w 62 akcjach gaśniczych związanych z pożarami traw, natomiast druhowie ochotnicy z terenu powiatu wielickiego samodzielnie ugasili około 30 pożarów.

W społeczeństwie ciągle panuje przekonanie, że wypalanie traw wpływa pozytywnie na tempo odrostu roślinności oraz jej bujność. Niestety w wyniku wypalania traw dochodzi do wielu niepożądanych procesów, między innymi wyjaławiania gleby, zahamowania naturalnego rozkładu resztek roślinnych. Pożary traw doprowadzają również do wymierania wielu gatunków zwierząt gnieżdżących się na ziemi i krzewach na danym terenie.
W pobliżu zabudowań Pożary traw i nieużytków rolnych, niosą za sobą dodatkowe niebezpieczeństwo. Może dojść do przeniesienia się pożaru na budynki mieszkalne lub gospodarcze, zwłaszcza w momencie gdy dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi pożaru jest silny wiatr.13-03-2012